Growth Code
Funkcionalna fluentnost i TIFF
Svi mi koristimo energiju na poslu i u našem životu, i koristimo je na efektivan ili neefektivan način. Mi možemo koristiti našu energiju tako što reagujemo na situacije, koristimo automatske odgovore i verujemo da nemamo drugog izbora. I nasuprot tome, možemo da koristimo moć izbora, da umesto reakcije izaberemo da odgovorimo na situaciju, da svesno odlučimo kako ćemo se ponašati.
Susannah Temple je razvila model funkcionalne fluentnosti koji upravo pomaže da razumemo socijalno ponašanje ljudi. Funkcionalna, ukazuje na to kako funkcionišemo, kako se ponašamo, a fluentnost ukazuje na važnost učenja. Potrebni su primena i praksa da bismo postali ne samo kompetentni, nego i više od toga, fluentni u izabranom ponašanju.
Model funkcionalne fluentnosti stavlja fokus na razvoj sposobnosti ljudi da reaguju konstruktivno i efektivno.
Functional Fluency model nam pomaže da prepoznamo kako se ponašamo, kako koristimo energiju na poslu, i da unapredimo veštine komunikacije i saradnje. U osnovi mi koristimo naša iskustva, čula i sposobnosti da odlučimo kako ćemo se ponašati:
- Samo – aktualizacija, koristimo energiju za sebe, kako bismo postali ono što možemo u životu, i kako bismo izrazili ko smo.
- Procena realnosti, možemo da koristimo energiju da ostanemo prisutni sada i ovde.
- Društvena odgovornost, možemo da se ponašamo u ime drugih, da budemo odgovorni u datoj situaciji.
Ukoliko pogledamo još dublje, kada koristimo energiju za samo-aktualizaciju to radimo da bismo se izrazili, ili da bismo ušli u odnos sa drugima. U proceni realnosti, mi koristimo energiju da bismo razborito sagledali trenutnu situaciju. Kada koristimo svoju energiju za društvenu odgovornost, možemo voditi i usmeravati druge ili brinuti o drugima.
Iz ovih elemenata ponašanja dolaizmo do 9 načina ponašanja. 5 načina je efektivno i predstavljeno je zlatnom bojom na slici, dok je 4 načina ponašanja neefektivno i predstavljeni su ljubičastom bojom.
Ova prevaga efektivnih nad neefektivnim načinima ponašanja ukazuje na razvojni pristup u samo modelu jer, kako bi Susannah Temple rekla: Funkcionalna fluentnost promoviše pozitivan razvoj ljudi. (Temple, 2008).
Da bismo radili na svojoj funkcionalnoj fluentnosti, korisno je da prvo razumemo svoje ponašanje. U te svrhe je Susannah Temple razvila instrument na kome je i doktorirala, TIFF (Temple Index of Functional Fluency). TIFF je akometrijski alat za lični razvoj. To znači da se popunjavanjem upitnika stiče uvid u funkcionisanje, ponašanje osobe, a ne o karakteristikama ličnosti.
Organizacija koja je vlasnik TIFF upitnika je Functional Fluency International koja okuplja profesionalce širom sveta koji u svojoj praksi koriste TIFF.
U kojim oblastima je moguće koristiti TIFF?
- U coachingu, u organizacionim projektima, u razvoju lidera i zaposlenih.
- Psihoterapijskom radu, savetodavnom radu.
- U obrazovanju.
- U karijernom savetovanju i ličnom razvoju. Upitnik je moguće koristiti i samoinicijativno unapređenju funkcionisanja pojedinca u različitim oblastima života.
Susannah Temple je za razvoj modela funkcionalne fluentnosti dobila Bernovu nagradu 2014.godine, kroz koju je potvrđena primena ovog modela u psihoterapijskoj praksi, u savetodavom radu, edukaciji i u organizacijama.
Zastupnik ili Connector za Srbiju, Crnu Goru, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu je naša organizacija. Ukoliko ste trener, coach, psihoterapeut, savetnik, mentor, konsultant i zainteresovani da koristite TIFF upitnik u svojoj praksi i da postanete Provajder, kontaktirajte nas.